کویر مرنجاب

آشنایی با کویر مرنجاب

آشنایی با کویر مرنجاب – دریاچه نمک آران و بیدگل – کاروانسرای مرنجاب .

کویر مرنجاب آران و بیدگل در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می‌شود.

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۵۰ متر می‌باشد. امنیت، اعتدال نسبی، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی مناطق کویری فضای مناسبی را جهت گردشگری و سرمایه‌گذاری در این منطقه فراهم نموده‌است و گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشاند.

کویر زیبای مرنجاب یکی از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است که در میان کویرگردان محبوبیت بالایی دارد. این کویر یکی از بهترین نقاطی است که می‌توانید برای سفرهای بیابانی انتخاب کنید.

گفته می‌شود نام این کویر را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است. بعضی نیز می‌گویند که کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این کویر کاری بسیار طاقت‌فرسا و سخت بوده، به همین دلیل قبلا به آن «مرد رنج آب» می‌گفتند که رفته رفته تغییر کرد و به مرنجاب تبدیل شد.

امروزه گشت و گذار در طبیعت تنها محدود به مناطق پرآب و جنگلی نیست، بلکه به لطف پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح آگاهی و البته حس تنوع‌طلبی، مناطق کویری و بیابانی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

این مناطق به دلیل موقعیت خاص و بکر حس کنجکاوی و جستجو را در همه‌ی افراد ماجراجو بر می‌انگیزد و آن‌ها را به سمت خود می‌کشانند. شن‌های روان، پوشش گیاهی و جانوری ویژه، حس کشف ناشناخته‌ها و همچنین سختی پیمودن کویر جذابیت زیادی به همراه دارد.

خطب شکن

در بین راه مسیر اصلی (جاده ی خاکی ۴۵ ‬کیلومتری) شیب تندی معروف به «خطب شکن» است. خطب چوبک هایی است که جلو و عقب جهاز شتر می گذارند که بار روی جهاز وقتی جلو و عقب می شود، نیفتد. وجه تسمیه ی خطب شکن همین است. گاه خطب جهاز شتر بر اثر فشار این شیب تند می شکسته و بار بر زمین می افتاده است. این شیب تند را که پشت سر گذاشتید، به جنوب خود نگاه کنید تا جنگل های تاق را ببینید. در شمال هم می توانید دریاچه ی نمک را ببینید.

دریاچه نمک آران و بیدگل:

این دریاچه در اکثر روزهای سال خشک و پوشیده از رسوبات نمک است. در روزهایی که بارندگی نسبتاَ زیادی را در این منطقه داشته باشیم، ارتفاع آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می­ شود. با هر بار بارش و تبخیر آب در دریاچه نمک آران و بیدگل، رسوبات نمکی کرت­ بندی­ های زیبایی را به شکل چند ضلعی تشکیل می­ دهند که چشم­ انداز شگفت­ انگیزی را بوجود می ­آورد. عمق نمک دریاچه نمک آران و بیدگل نیز  بین ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

تور کویر مرنجاب - دریاچه نمک آران و بیدگل
تور کویر مرنجاب – دریاچه نمک آران و بیدگل

درست یا غلط امروزه کویر مرنجاب یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود. وقتی پا به این کویر می‌گذارید، احتمالا محو زیبایی آن خواهید شد و این مورد را مرهون طبیعت جذابش است.

شاید در تصور شما کویر منطقه‌ای خشک و بی‌آب و علف است، اما بد نیست بدانید به دلیل وجود آب و غذای مناسب این کویر از پوشش جانوری و حتی گیاهی غنی برخوردار است. وجود حیواناتی مانند گرگ، شغال، روباه شنی، آفتاب‌پرست، بزمجه، کفتار، انواع مار و مارمولک و عقرب، پرندگانی همچون عقاب و شاهین به علاوه‌ی گیاهانی مثل گز، تاق، ارته، اسکنبیل، قیچ و دم گاوی بر این ادعا صحه می‌گذارد. حتی در چند سال اخیر یک جفت یوزپلنگ هم در این مکان مشاهده شده است.

تپه­ های شنی:

افسون این تپه­ های شنی را تا زمانی که بر روی آن­ ها گام بر نداشته­ اید، نمی توانید درک کنید. تپه­ های شنی بلند و درختان تاقِ پایین این تپه­ ها جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. لذت تماشای طلوع خورشید از فراز رمل­ ها را هم که قابل توصیف نیست.

کویر مرنجاب

تپه­ های شنی که منطقه­ ای بیابانی را در کنار کویر مرنجاب تشکیل داده است، یک چشم­ انداز زیبا  و تجربه­ ای کمیاب را برای گردشگران مرنجاب به همراه خواهد داشت.

کاروانسرای مرنجاب (قلعه مرنجاب):

کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم واقع شده و کاروان­ هایی که از خراسان، اصفهان، ری و بالعکس در سفر بودند برای استراحت در آن توقف می­ کردند و از آب برکه آن سیراب می­ شدند. آب این برکه از دو چشمه تأمین می­ شود؛ یکی با آب شیرین و دیگری با آب شور. البته وجود چشمه­ ای با آب شیرین در کنار دریاچه نمک زمین­ شناسان را متعجب کرده است. حضور آب در این منطقه باعث شده که نیزاری در کنار کاروانسرا پدید بیاید.

موسس کاروانسرای مرنجاب شاه عباس است که بسیاری از کاروانسراهای ایران به دستور او تأسیس گردیده است.

با توجه به گستردگی این ناحیه کویری و حضور دریاچه نمک، شاه عباس نیاز به تأسیس کاروانسرا و حفظ امنیت در این ناحیه را حس نکرده بود. اما بعد از حمله ازبک­ ها و افغان­ ها به کاشان و پیشروی آن­ ها تا اصفهان، در سال ۱۰۱۲ هجری قمری کاروانسرای مرنجاب تأسیس شد که همیشه ۵۰۰ سرباز مسلح در آن حضور داشتند.

تور کویر مرنجاب - کاروانسرای مرنجاب
تور کویر مرنجاب – کاروانسرای مرنجاب

جزیره سرگردان:

این جزیره که در میان دریاچه نمک خودنمایی می­ کند تپه­ ای است که مرتفع ترین نقطه آن حدود ۸۰۸ متر از سطح آب­ های آزاد است و از سنگ­ های متخلخل آذرین تشکیل شده است.

از دید پیشینیان این جزیره دائماَ در حال حرکت بوده است و به همین دلیل به آن جزیره سرگردان می­ گفتند. اما امروزی­ ها دریافته­ اند که محو شدن دو انتهای خط افق که منجر به نمایشی از سرگردانی این جزیره است،

در اصل به دلیل گرمای شدید منطقه و در نتیجه خطای دید و شکست نور است. دیدن دریاچه نمک از بلندای این جزیره گردشگران بسیاری را  به سمت خود می­ کشد.

کویر مرنجاب

چاه دستکن (دست کند)

در ۴ کیلومتری شرق کاروانسرا چاه آب شیرینی به نام چاه دستکن هست. وجود آب شیرین در این چاه به علت وجود فیلترهای عظیم ماسه ای است که شورابه های زیرزمینی را تصفیه می کنند و در نتیجه آب گوارایی با درصد نمک پایین، می سازند. می گویند امام رضا (ع) در حرکت خود از عراق به مشهد این چاه را کنده است.

ریگ بلند

پس از چاه دستکن، دوراهی دیگری هست که از شرق به ریگ بلند می رود و از شمال شرق به دریاچه ی نمک. با ادامه دادن مسیر شرقی، تپه های ماسه ای بلندی به نام ریگ بلند می رسید. این جا، آخرین منطقه ی گردشگری است. بالای ریگ بلند منظره ی دریاچه ی نمک و تپه های به هم تنیده ی ماسه ای را می توان دید.

کوه کلنگ

۵ کیلومتری جنوب کاروانسرای مرنجاب ، کوه کلنگ است. کوهی که تپه های ماسه ای آن را احاطه کرده اند. پیاده روی تا این کوه لذت بخش است.

پشت ریگ

پشت ریگ جایی است که تپه های شنی مرنجاب از شرق تمام می شوند. ریگ در گویش محلی یعنی جای پوشیده از شن و رمل. پشت ریگ پشت تپه های ماسه ای است. جایی دور از مسیرهای اصلی، با کمبود آب، و خشک. مورد استفاده ی راهزنان کاروان ها. راهزنانی که کاروان های مرنجاب به ورامین را غارت می کردند معمولا در پشت ریگ اقامت داشتند. از جمله مکان های مورد استفاده ی راهزنان، قلعه ی کرشاهی در شرق این منطقه است.

چاه هندوانه

۵ کیلومتری شمال آران و بیدگل، مزارع کشت هندوانه است. چاله های بزرگی در میان تپه های ماسه ای.

قلعه ی کرشاهی

قلعه ای از خشت و گل. به جا مانده از زمان قاجار. از قلعه های مهم سردار حسین کاشی یکی از راهزنان دوره ی رضاخان. هنوز آثار گلوله های توپ دولت بر این قلعه مشخص است. پس از عبور از شهرستان ابوزیدآباد از مسیر کاشان، به روستای قاسم آباد می رسید. به روستا وارد شوید و از آن بگذرید. راهی خاکی به سمت شمال هست. ۳۰ کیلومتر که بروید به قلعه ی کرشاهی می رسید.

کوه یخاب

شمال قلعه ی کرشاهی. در جنوب شرقی مرنجاب. کوهی با ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح آب دریا. کوهنوردی در این جا می تواند از لذت های شما در مرنجاب باشد.

برای رسیدن به این کویر سه مسیر شناخته شده وجود دارد که عبارتند از:

۱- مسیر شهر آران و بيدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده خاکی مرنجاب که پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به کویر مرنجاب می رسد.

۲- مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس مبارکیه، قصر بهرام، کاروانسرای سفیدآب و سپس مرنجاب می باشد. شایان ذکر است تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

۳- مسیر سوم: مسیر کاشان به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می باشد.

برای تهیه تور کویر مرنجاب، دریاچه نمک آران و بیدگل و کاروانسرای مرنجاب اینجا  کلیک کنید.

سایر مطالب مرتبط:

جاذبه‌های گردشگری

آشنایی با روستای دشه

آشنایی با تالاب میقان

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − یک =

طراحی سایت
X