تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است .

تنگه واشی یا تنگه ساواشی، شامل دو تنگه است که تنگه اول به نام “واشی” و تنگه دوم به نام “سا” معروف است. ساواشی در زبان آذری به معنی محل برخورد، رودررو شدن، نزاع و درگیری معنی می دهد. ساواشی مسیر باریکی دارد که افراد هنگام عبور از آن ممکن است به هم برخورد کنند. به همین دلیل ساواشی نام گذاری شده است. مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه اول طی سه بخش انجام می‌شود. مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی، راهپیمایی دشت ساواشی و مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار.کل مسیر پیاده روی از ابتدای پیاده روی تا آبشار چیزی در حدود 2 الی 3 ساعت طول می کشد.

تنگه واشی
شاید یکی از جذابترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. یک مسیر به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه‌ای است که از کوه‌های ساواشی سر چشمه می‌گیرد و از میان دشت می‌گذرد. در فصل تابستان که آب به کمترین میزان خود می‌رسد، عمق آن به حدی است که در برخی نقاط تا زیر زانوی شما را خیس نماید. یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این تنگه، عبور کل مسیر از میان آب است.بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.در تنگه واشی گیاه کمیاب باریچه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می‌روید. همچنین یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌است که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این تنگه است.برای داشتن یک روز خوش آبی، حرکتی به یاد ماندنی در مسیر زلال آب و دمی نشستن زیر سایه درختان سبز حتما تابستان تنگه واشی را از دست ندهید.

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی
نکات مهم در تور تنگه واشی :

1) درست است که تور تنگه واشی تور آسانی است و تقریبا همه این تور را برگزار می کنند اما با گروه های بی نام و نشان سفر نروید. آن ها شما را در ابتدای تنگه با یک ساندویچ و نوشابه در دست رها می کنند و منتظر شما در زمان بازگشت می مانند. به خاطر 10000 تومان کمتر روز خود و دوستانتان را خراب نکنید.

2) در هفته های شلوغ و تعطیلات به تنگه واشی نروید چرا که به تراقیک انسانی برخورد می کنید ترافیکی سنگین تر از همت در ساعت 6 عصر! شاید باور نکنید اما گاهی مجبورید که چیزی در حدود 1 ساعت در آب بایستید تا ترافیک روان شود و بتوانید حرکت بکنید. راه حل نرفتن به تنگه واشی در این مواقع است. بهترین کار این است یک گروه بشوید و سفارش تور در یک روز وسط هفته یا نهایتا پنج شنبه را ببرید. در عیر این صورت سفر بر شما حرام می شود!

3) به طبیعت به کره زمین به خودتان به نسل های بعد احترام بگذارید. هر سایت دیدنی یک ظرفیت پذیرش دارد. ورود بیشتر از حد معینی گردشگر به یک سایت باعث تخریب آن می شود. مراقب عبور و مرورتان باشید آشغال هایتان را در طبیعت رها نکنید. حتی به سطل آشغال های محلی هم اعتماد نکنید. ساکنین روستا آشغال ها را می سوزانند و باد مقدار زیادی از آن ها را پرکنده می کند. زباله ها را به تهران بازگردانید جایی که حداقل سیستمی برای بازیافت زباله وجود دارد.

4) با خودتان قلیان حمل نکنید. بگذارید فرهنگ طبیعت گردی در کشور ما درست جا بیافتد. در سونامی قلیان کشیدن در طبیعت غرق نشوید. به تنگه واشی بروید برای خنک شدن برای آب بازی برای دیدن صخره های سر به فلک کشیده و برای آسایش و دمی دور ماندن از هیاهوی زندگی شهری. دود تهران را دوباره در ریه های خود فرو ندهید!

 

 

برای خرید تور تنگه واشی از گروه گردشگری کوهسار به اینجا مراجعه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 9 =

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال
X