دیورش

دیورش، غار آبی دیورش در منطقه‌ی جنگلی نزدیک روستای دیورش در شهرستان رودبار قرار گرفته است. غاری به سوی داخل زمین که آب آن سرد و آرام است. این غار و مسیر جنگلی و سنگلاخی آن، گزینه‌ای مهیج برای دوست‌داران طبیعت است.

نام رسمی روستا: دیورش بوده و هم اکنون می باشد و درتمامی مکاتبات اداری همه ارگانهای دولتی و غیردولتی دیورش می باشد .

 نام عرفی روستا: دیدرشک ، دیمرش می باشد. که درکتاب تاریخ گیلان ازنام دیمرش استفاده شده است

توضیحات اجمالی درمورد روستا: روستای دیورش در 3.5 کیلومتری روستای شیرکوه و 7 کیلومتری مرکز بخش یعنی توتکابن واقع گردیده و ریشه قدیمی دارد و بعضی از ریش سفیدان بر این اصل معتقدند که قبل از اینکه روستای مجاور (شیرکوه ) وجود داشته باشد روستای دیورش ابادی بود ه است و دارای قدمت طولانی سکونت افراد بوده است . روستای دیورش بدلیل داشتن سرچشمه سفید اب و غار طبیعی نور چشمه و پل قدیمی گلی ( گل پل ) با کوههای مثل پلنگ کول که دربالای آن ییلاق لارنه با طبیعت زیبا از جنگلهای گسترده و متراکم از گونه های مختلف درختان و قله درفک با ارتفاع 3500 متر با یخچال طبیعی می باشد .

شرح مختصری از تاریخ روستا روستای قدیمی و باستانی که تمامی اثار موجود در روستا بیانگر این است که دیورش دارای قدمتی دیرینه است که با دامداری وکشاورزی و کورهای زغال گیری و نجاری در جنگل ایجاد شده است .قدمت این روستا حدوا” به بیش از 5 قرن می رسد .

 اقتصاد ،اشتغال و درآمد

احتساب میزان درامد واردات ارز و کالا به روستا کاری مشکلی است اما با احتساب زمینهای کشاورزی ,دامداری و دو شرکت پرورش و تکثیر ماهیان سرد ابی که از طریق بخش خصوصی اداره می گردد و کارگر هایی که به روستا و شهرهای دیگر می روند تقریبا”حدود 200میلیون تومان درسال می باشد .نوع درامد در روستا کشاورزی ، دامداری ، برنج کاری و کشت گندم و جو می باشد . دامداری در روستا بصورت سنتی می باشد که انواع انها گاو ،گوسفند ، بز، ومجموعا” تعدادآنها 1500راس می باشند

زمین که آب آن سرد و آرام است. این غار و …

تور نورچشمه تا غار آبی دیورش

توضیحاتی در مورد تور نورچشمه تا غار آبی دیورش بر اساس مشاهداتی که همراه گروه گردشگری کوهسار داشتیم . جنگل و غار دیورش با طبیعت دیدنی و شگفت انگیز در حوالی روستای دیورش می باشد . این روستا جز بخش رحمت آباد از شهرستان رودبار زیتون در استان گیلان است و در مسیر قله معروف درفک قرار گرفته است . جنگل دیورش دارای چشم انداز مرتفع و دره هایی با جنگلهای انبوه و متراکم است که از تپه های بلند مشرف به جلگه و رشته کوه های بلند گسترش یافته است . رودخانه های متعدد، چشمه سارهای بزرگ، آبشار زیبا و پوشش گیاهی رنگارنگ و مناظر بدیع و دلپذیر از ویژگی های این محدوده جنگلی است که چشم اندازهای شگرفی را به نمایش گذاشته است.
دیورش
. وقتی به روستای دیورش می رسید در ورودی روستا پل بزرگی روی رودخانه احداث شده است و اطراف پل زمین همواری است که محل مناسبی جهت پارک کردن وسیله نقلیه می باشد . روستا مسجدی دارد به نام “مسجد امام حسین (ع) ” پشت این مسجد تابلویی نصب شده است که شما را به سمت استخر پرورش ماهی هدایت می کند . باید به طرف استخر بروید . در سمت راست مسیر  مزارع قرار دارند که مناظر زیبایی برای عکاسی هستند ، از دیوار کوتاه پشت استخر پرورش ماهی رد شدیم. ۲۷ دقیقه پس از پیاده شدن از ماشین به ابتدای جنگل می رسید. ماشین تا همان ابتدای جنگل هم می رود . اما جای مناسبی برای پارک ندارد .
دیورش
جنگل پر از درختانی است که به صورت وحشی رشد کرده و گهگاه میوه هم دارند . پس از وارد شدن به جنگل مسیر پایکوبی وجود دارد و در سمت راست رودخانه زیبایی قرار گرفته که آب آن از چشمه های دامنه کوه می باشد و اطراف رودخانه مملو از گل های زیبایی است که به صورت وحشی رشد کرده اند . مسیر را ادامه داده و از پل بزرگی که بر روی رودخانه ساخته شده است ، عبور کنید . با عبور از پل مسیر پایکوب به سمت راست رودخانه منتقل می شود . کمی جلوتر به سد هایی بر می خورید که روستاییان بر روی رودخانه ساخته اند

دیورش
در ادامه مسیر پل چوبی کوچکی قرار دارد که شما را به سمت مقابل رودخانه منتقل می کند حدودا ۵۵ دقیقه طول میکشید تا به این پل برسید .. پس از عبور از پل حداکثر با ۳۰ دقیقه پیاده روی در ادامه مسیر رودخانه به غار خواهید رسید .
دیورش
در اینجا ۴ دهانه غار وجود دارد . اول وارد غار سمت راستی شدیم دهانه غار کمی تنگ بود ولی پس از ورود به غار با محوطه بزرگی روبرو می شوید . برای مشاهده داخل غار حتماً باید از چراغ قوه استفاده کنید . داخل غار رطوبت بالایی دارد و کمی گرم تر از محیط اطراف می باشد . با ورود به غار صدای جیرجیر خفاش ها به گوش می رسد .
دهانه اصلی در برخی ماه ها تبدیل به چشمه می شود و کل گودال پر از آب شده و به رودخانه می ریزد

دیورش

شما میتوانید همراه گروه گردشگری کوهسار و از طریق تخفیف سنتر در برنامه تور نورچشمه تا غار آبی دیورش شرکت کنید.

ضمنا میتوانید اینجا  و اینجا  کلیپ های تورهای گروه گردشگری کوهسار را ببینید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + چهار =

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال
X