جشنواره بزرگ عکسهای گردشگری - نوروز 97 شرکت کننده سینا مهردانش - نمایی دور از روستای دشه پاوه

آشنایی با روستای دشه

روستای دشه – جاذبه‌های گردشگری – سایت تخفیف سنتر – دشه روستایی است در شمال غربی استان کرمانشاه ایران.
روستای دشه در شهرستان پاوه قرار دارد و با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد.
جمعیت این روستا بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر برآورد شده‌است.

جنگل تَپه‌دول مشرف بر این روستا است و از قله بَروژ چشم‌انداز سرسبزی بر این روستا نمایان است.
آب آشامیدنی آن از چشمهٔ سَرتاویران تامین می‌شود. تعدادی از اهالی دامدار وعده ای بسیار کم باغدار می‌باشند و گروهی نیز در شغلهای دولتی شاغل وبقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می‌دهند مانند سقزچینی گردو شکنی توت فروشی پرورش مقطعی دام (چوب داری)

جمعیت آن بالغ بر۱۸۰۰  نفر در تابستان ۱۳۸۶ برآورد شده است. روشتای دشه دارای مردمی با فرهنگ و از لحاظ علمی دارای افراد با سواد است که می‌توان به دانشجویان در حال تحصیل توجه کرد که در سال جاری ۸۶ نزدیک ۴۵ نفر قبولی بود و می‌توان به آقای اله یاری که در کنکور ریاضی در سال ۸۶ که دارای رتبه ۹ بود اشاره کرد.
روستای دشه تقریباً درشمال غربی شهرستان پاوه واقع در استان کرمانشاه است.

روستای دشه - جاذبه‌های گردشگری
روستای دشه – جاذبه‌های گردشگری

 

جشنواره بزرگ عکسهای گردشگری - نوروز 97 شرکت کننده گونا مهردانش - روستای دشه پاوه
روستای دشه پاوه

این روستا از نظرآب وهوا همانند شهرستان های اطراف، معتدل کوهستانی است وبه همین دلیل دارای چشمه های خدادادی متعددی است و وجود گور دخمه های در روستا که هنوز در مورد انها تحقیقی صورت نگرفته و چنارهای ،کهنسال سه رتا ویرانو قلعه مراد و قلعه پاسگاه و آبشار وه زه نه بن و چشمه هیورد و تپه باستانی روستا تپه تله در سال ۱۳۸۴ ثبت ملی شده است نزدیک چشمه هانی کوان می باشد و جنگل زیبای ده ره تفی و جنگل های تپه هول و غار ماه مندی و غار جن …
اماعلت نام گذاری این روستا، نام این روستا را می توان ازریشهٔ آن یعنی دژه به معنی قلعه است برگرفت زیرا دراین روستا، قلعه هایی وجود دارد که مهمترین آنها، قلعهٔ پاسکَه (همان پاسگاه) واقع درخاور (شرق) روستا باشد که در بالای ان قلعه یک فرورفتگی که شبیه به حوض است وجود دارد که قدمت تاریخی دارد که این خوصچه سنگی مردمان گذشته توسط نای خشک وگل رس اب چشمه هیلاو وارد این حوضچه کرده اند خودش نشان دهنده فرهنگ منطقه می باشد .

روستای دشه - جاذبه‌های گردشگری
روستای دشه – جاذبه‌های گردشگری

روستای دشه که به زبان اوستای تشه نامیده می شود به معنی خدای جنگ ها می باشد قلهٔ بَروژ قله ای است و اسم دیگر ان قله قندی که به شکل مشهور می باشد از مرتفع‌ترین مناطق روستا است که بر روستا اشراف دارد.

کوهپایهٔ آن به سه قسمت تقسیم می‌شود: که در یک قسمت آن روستا و در قسمت دیگر آن منطقهٔ ییلاقی کْرِنْ و در قسمت دیگر آن نیز دَرَتفی _که یکی از جاذبه‌های دیدنی روستاست_ قرار دارند.

روستای دشه - جاذبه‌های گردشگری
روستای دشه – جاذبه‌های گردشگری

از جاذبه‌های گردشگری روستا می توان به منطقهٔ ییلاقی هیلاوو اشاره کرد که جدیداً به دلیل کشیدن جاده به آنجا باعث جذب گردشگر به آنجا شده است، همچنین به دلیل وجود چشمهٔ جوشان و هوای مطبوع قبلاً ییلاقی مناسب برای دامداران روستا بود که در اواخر فصل بهار و فصل تابستان به آنجا کوچ می کردند و از مراتع و چراگاه‌های مناسب آنجا برای چرای دامهایشان بهره می‌جستند.

از جاذبه‌های گردشگری دیگر روستا می توان به تَپه‌دول اشاره کرد که واقع در روبروی روستا، است.

از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانهٔ سنتی هانه‌کوان اشاره کرد. این مکان در جنب چشمه‌ای است از بزرگ‌ترین چشمه‌های منطقهٔ اورامان، این مکان هر ساله شاهد گردشگران زیادی از سراسر ایران و حتی خارج از کشور است. در حال حاضر نیز پروژه انتقال آب این چشمه برای تامین آب شرب ساکنین شهر پاوه در حال اجرا است. و ایجاد باغهای جدید انار با ۱۳ هکتار می باشد که بهترین نوع انار منطقه می باشد

از نظر آموزشی در  روستای دشه یک دبستان و یک مدرسه راهنمایی وجود دارد که در سال ۱۳۹۶ با ساخت دوباره مدرسه ابتدایی توسط یک زن خیر روستا که حدود ۷۰۰میلیون تومان کمک کرده مدرسه را در حال ساخت ساز مجدد می باشد .

جشنواره بزرگ عکسهای گردشگری - نوروز 97 شرکت کننده سهیل مهردانش - آبشار وه زه نه بن پاوه
آبشار وه زه نه بن پاوه

تا حدود ۲۰سال پیش اکثر مردم روستای دشه دامدار بوده اند ولی هم اکنون افراد معدودی در روستا مشغول به این کار هستند، در آمد مردم روستا بیشتر مربوط به شغلهای آزاد و شغلهای فصلی مانند خرید و فروش خشکباری همچون گرد و توت و …، سقزچینی و … مشغول هستند، بزخی از اهالی زنبوردار و برخی دیگر نیز باغ دارند و تعدادی از اهالی هم به شغلهای دولتی مشغول‌اند .
این روستا اخیرا پیشرفت های زیادی داشته است. یکی از پیشرفت های این روستا آسفالت معابر اصلی روستا می باشد که در مرداد ماه ۱۳۹۶ به پایان رسید.

 

سایر مطالب مرتبط:

( جاذبه‌های گردشگری )

جاذبه های گردشگری  |  آشنایی با تالاب میقان |آشنایی با کویر مرنجاب جاذبه های گردشگری تهران  | قطار گردشگری

|

 

 

1/5 (1 Review)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

طراحی سایت
X