شهاب باران

امشب آسمان ایران شهاب باران می شود

امشب آسمان ایران شهاب باران می شود، از نیمه شب امشب 21 مرداد تا بامداد روز یکشنبه 22 مرداد ماه آسمان سراسر ایران شهاب باران می‌شود. به همین خاطر علاقه‌مندان آسمان‌شب برای رصد این بارش شهابی هیجان زده هستند.

شهاب باران برساوشی یکی از جذاب‌ترین شهاب باران‌های سالانه است.این هفته تقریبا بارش بارش شهابی برساوشی ِ سالیانه به اوج خود می رسد. شهاب های کوچک برساوشی که معمولا درخشان و رنگارنگ هستند توسط گرد غباری که سیاره زمین از مدار دنباله دار سویفت-تاتل جاروب کرده، تشکیل می شوند.اگر تا­ به ­حال در رصد رویدادهای آسمانی موفق نبوده اید نبايد بارش شهابی برساوشی امسال را از دست بدهید. در روزهای 21 و 22 مرداد ماه اوج بارش شهابی برساوشی است که در این روزها به دلیل پر نور نبودن ماه، رصدگران با سهولت بیشتری می‌توانند از رصد این پدیده نجومی لذت ببرند. در اين موقعيت دو برابر تعداد معمول بارش شهابها را در آسمان مشاهده مي‌كنيد.

برای کسانی که به دنیای شگفت‌انگیز آسمان شب علاقه دارند نام بارش شهابی برساوشی نام آشنایی است. بارش برساوشی یکی از معروف‌ترین و درعین‌حال پرتعدادترین بارش‌های شهابی سالانه است که در دهه آخر مردادماه به اوج خود می‌رسد. در شرایط به دور از آلودگی نوری و در زیر آسمانی تاریک و البته در ساعات اوج، رصدگران معمولاً بین ۶۰ تا ۱۰۰ شهاب در ساعت را مشاهده کنند؛ اما امسال ممکن است کمی خوش‌شانس‌تر از سال‌های قبل هم باشيد. برخی از پیش‌بینی‌ها نشان مي‌دهد که در بارش امسال ممکن است علاقه‌مندان به نجوم شاهد رگباری شهابی باشند.

چطور شهاب باران را رصد كنيد؟

براي رصد شهاب باران كافي است كه به منطقه‌اي به دور از روشنايي شهرها برويد. برای رصد شهاب باران به هیچ ابزار خاصی نیاز ندارید اما يك دوربين دو چشمي مي‌تواند حسابي هيجان‌انگيز باشد. . احتمال عبور شهاب از تمام قسمت‌های آسمان وجود دارد اما تراکم شهاب‌ها در مناطق نزدیک به کانون بارش بیشتر است. بنابراین بهتر است بیشتر توجه‌تان متمرکز حوالی صورت فلکی برساوش باشد. صورت فلکی برساوش حوالی نیمه‌شب از افق شمال شرقی طلوع می‌کند. صورت فلکی W_شکل ذات‌الکرسی می‌تواند راهنمای مناسبی برای پیدا کردن برساوش باشد. اگر با آسمان آشنايي نداريد از اپليكيشن‌هاي مختلف رصد آسمان روي گوشي هوشمند استفاده كنيد. اين اپليكيشن‌ها خيلي سريع شما را با آسمان آشنا مي‌كنيد.

شهاب باران
به گزارش ایرنا، مهندس مسعود عتیقی افزود: نیمه شب شنبه 21 مرداد ساعت 23:30 دقیقه اوج بارش شهابی «پرساووشی» است که برخی به غلط با حدف حرف «پ» فارسی آن را «برساووشی» تلفظ می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این شهاب باران تا لحطه روشنایی آسمان در بامداد روز بعد ادامه خواهد داشت،گفت: با این وجود کوژ ماه کاهنده با نور نسبتا زیاد حتی در خارج از شهرها مزاحم رصد اکثر شهاب‌های این بارش بوده و تنها آذرگوی‌های آن و برخی شهاب‌های پرنور از این بارش در مناطق به دور از آلودگی هوا و در بخش‌هایی از آسمان که از مکان قرارگیری ماه دور است مشاهده خواهند شد.

عتیقی از جمله ویژگی‌های این بارش را شهاب‌های بسیار درخشانی عنوان کرد که حتی تا مدتی رد نور آنها پس از عبور در آسمان دیده می‌شود و از آنها به عنوان آذر گوی یا آتش گوی یاد شده است.

وی با اشاره به دنباله دار «سویفت تات» به عنوان عامل این بارش شهابی گفت: این دنباله‌دار هر 133 سال یک بار خورشید را دور می‌زند و از سری دنباله‌دارهای میان دوره محسوب می‌شود.

آخرین بار در سال 1371 دنباله دار مذکور از کمترین فاصله با خورشید عبور کرد و دیدار بعدی آن با خورشید سال 1404 خورشیدی خواهد بود. قطر این دنباله‌دار 26 کیلومتر و سرعت شهاب‌های این بارش در برخورد با جو زمین 59 کیلومتر بر ثانیه است.


عتیقی میزان بارش ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش را میان 80 تا 150 شهاب عنوان کرد و گفت: نور مزاحم ماه عامل بسیار مهمی در عدم مشاهده بسیاری از شهاب‌های این بارش خواهد بود؛ کانون این بارش صورت فلکی پرساووش (برنده سر دیو) است که در این شب‌ها حدود نیمه شب از افق شمال شرق آسمان طلوع می‌کند.

 

عتیقی گفت: میزان جابجایی هر شهاب در آسمان، تعیین حد قدری شهاب‌ها، صورت فلکی مورد مشاهده در مسیر شهاب، تعداد آذرگوی‌ها و شمارش تعداد شهاب‌های این بارش از جمله کارهای علمی است که علاقمندان برای تهیه گزارش از این بارش و اساسا هر بارش شهابی انجام می‌دهند. عکاسی از بارش شهابی ترجیحا با لنز زاویه باز و با مدت زمان نوردهی دلخواه توصیه می‌شود به نحوی‌که پس از عبور یک شهاب از مقابل لنز دوربین به عکاسی پایان دهیم.

وی ادامه داد : تهیه اسکیس و یا همان ترسیم با دست آزاد از شهاب‌های مشاهده شده از دیگر فعالیت‌های آماتورهای ستاره شناسی در اقصی نقاط جهان است.

عتیقی خاطر نشان کرد: مشاهده شهاب‌ها برای چشم انسان هیچ گونه خطری ندارند و شهاب‌ها در حقیقت ذرات میلیمتری و میکرومتری بسیار ریزی هستند که در فاصله 100 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو، اتم‌های جو را برانگیخته نموده و نور فلورسانس از خود ایجاد می‌کنند و این ذرات هرگز به زمین نمی‌رسند. رصد بارش‌های شهابی نیاز به تلسکوپ و ابزار رصدی ندارد و کلیه علاقمندان از سراسر کشور تنها با چشم غیر مسلح می‌توانند این پدیده نجومی را مشاهده کنند.

گروه گردشگری کوهسار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 18 =

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال
X