اسالم به خلخال - کیاره - سوباتان

اسالم به خلخال

اسالم به خلخال

جاده گردشگری اسالم به خلخال که شهرستان اسالم در استان گیلان را به خلخال در استان اردبیل متصل می کند مسیری رویایی در شمال کشور است؛ این جاده را می‌توان مسیر بهشت نامید، زیرا ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است.

اگر می‌خواهید مستقیم وارد جاده اسالم به خلخال شوید حدود ۱۱ کیلومتر قبل از رسیدن به تالش، جاده رؤیایی اسالم – خلخال آغاز می‌شود. ( شما می توانید نقشه راه را اینجا ببینید)

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای لذت بردن از زیبایی های این جاده فصول بهار و تابستان تا اواسط پاییز است.

بهار: اگر قصد تماشای دشت های پرگل این منطقه و به ویژه دشت شقایق ها را دارید و ماه های اردیبهشت و خرداد راهی آن شوید.

تابستان: برای فراموش کردن گرمای تابستان، قدم در این جاده بگذارید تا با نسیم خنک ، گرمی هوا را فراموش کنید.

پاییز: با رنگین شدن برگ درختان در پاییز، لباسی هزار رنگ بر تن طبیعت در این جاده می نشیند و بر جلوه های زیبای آن می افزاید.

زمستان: سرمای هوا در این منطقه و بارش برف باعث می

شود که در برخی روزها، این جاده بسته باشد. پس اگر در زمستان قصد گذر از این جاده را داشتید حتما وسایل مورد نیاز برای خودروی خود در سفرهای زمستانی را به همراه داشته باشید و پیش از حرکت از باز بودن جاده مطمئن شوید.

جاده اسالم به خلخال از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اگر از شهر اسالم این مسیر را شروع کنید، ابتدا با جاده‌ای پوشیده از درختان جنگلی مواجه خواهید شد که مسیر بسیار پیچ در پیچ و البته زیبایی دارد. با دور شدن از شهر اسالم و حدود یک ساعت رانندگی، منظره اطراف به دشت‌های سرسبز تغییر پیدا می‌کند و دامنه دید زیادی خواهید داشت.

قرار گرفتن این جاده در منطقه شمالی کشور آن را تحت تاثیر اقلیم خاص این منطقه قرار داده؛ به طوری که در اغلب فصول سال بارش باران در آن مشاهده می شود. ارتفاع زیاد جاده نیز در نزدیکی خلخال باعث شده تا دمای هوا حتی در تابستان نیز سرد باشد و تجربه ای متفاوت برایتان رقم بزند. رطوبت و مه نیز مهمان همیشگی این جاده است چرا که در همسایگی آن، دریای خزر قرار دارد و همین بر جاذبه های جاده می افزاید.

طبیعت بکر و دست نخورده، دشت وسیع ، گل و گیاهان کمیاب ، وجود آبشار و دریاچه ، زیبائی های وحشی جنگلی ، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب و… از جمله ویژگی هایی است که گرد

شگران می توانند در یک جاده ۷۰ کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی ها را مشاهده کنند.

اگر وارد این مسیر شوید حیرت‌زده خواهید شد، در واقع هر چیزی که در یک کارت پستال وجود دارد را می‌توانید به طور زنده در این جاده ببینید، وجود روستاهای شگفت انگیز، کوهستان‌های سرسبز و پوشیده شده با درختان و گیاهان مختلف ، درختان انبوه قرارگرفته در دو طرف مسیر، رودخانه جاری و صدای دل‌نشین پرندگان اطراف آن، و هوای خنک و مطبوع در تابستان می‌تواند شما را به مرز سرخوشی بکشاند.

دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفید پوش می کند و گاهی حتی تا روی

جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند بخشی از زیبایی های این جاده رویایی است.

برای رفتن به این جاده خیال انگیز می توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان است، استفاده کنید. البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی نظیر است جاده ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی .
حیف است که تنها از این مسیر عبور کنید و ساعاتی را به گشت و گذار و اتراق در جنگل های بکر آن نگذرانید می توانید پس از اقامتی کوتاه و صرف نهار به طرف دریاچه و دشت های ییلاقی تالش حرکت کنید. یک ساعتی که در این جاده برانید بتدریج جنگل تمام می شود و بعد از آن ییلاق های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است. مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای “سوباتان” از زیبایی این مسیر است.

جاذبه های گردشگری

در هر گوشه ی جاده اسالم به خل

خال، جاذبه ای نهفته است که باید توقف کنید و از دیدن آن لذت ببرید:

طبیعت تماشایی

آب و هوایی دور از انتظار: در ابتدای ورود به جاده، باید در هر لحظه منتظر غافلگیر شدن باشید. ممکن است هوا صاف باشد اما به یکباره در بخشی از جاده مه به سراغتان می آید و در قسمتی دیگر شاهر بارش باران باشید.

رودخانه: آنچه که بر زیبایی های این جاده می افزاید رودخانه ای است که از ابتدای مسیر شما را با جوش و خروش خود همراهی می کند. در بیشتر قسمت های مسیر می توانید این رودخانه را ببینید و حتی لحظاتی را در کنار آن اتراق کنید.

چهره متفاوت طبیعت: پس از کمی رانندگی در جاده متوجه می شوید که طبیعت در آن هر لحظه به رنگی در می آید و با چهره ای متفاوت پیش روی شما قرار می گیرد. گاه با درختان سربه فلک کشیده و جنگل و گاه با دشت های سرسبز و مخملی.

حضور حیوانات اهلی: حضور گله های اسب و رمه های گوسفندان که در حال چرا در جای جای دشت های سرسبز این جاده هستند، یکی از رویایی ترین تصاویر را پیش رویتان قرار میدهد که هیچگاه آن را از یاد نمی برید.

لوکیشن فیلم حضرت سلیمان: در ابتدای مسیر شاید صحنه هایی به چشمتان آشنا بیایند؛ این امر به این دلیل است که بخشی از طبیعت زیبای اسالم، لوكيشن فيلم پرهزينه حضرت سليمان بود تا شهر مشهور اورشليم را برای بیننده بازسازی کند.

دشت های گل: در ماه های اردیبهشت و خرداد طبیعت تماشایی این جاده، لباسی از گل های شقایق بر تن می کند  و با غرق شدن در مه، شگفتی خاصی را به نمایش می گذارد. بخشی از این دشت ها بالاتر از ییلاقی به نام متش و نرسیده به گردنه الماس در ییلاق کرمون واقع شده و می توانید به دیدن آنها بروید.

 اگر در گذر از این جاده، وقت کافی داشته باشید می توانید مسيرهای فرعی را دنبال کنید تا دیدنی هایی تازه را کشف کنید. دیدنی هایی همچون دریاچه، آبشار، گلزار و …. شاید هم بخت با شما یار بود و توانستید گوشه ای از حیات وحش این منطقه و حیواناتی همچون خرس، پلنگ و گوزن‌های زیبا را نیز ببینید.

چشمه آب گرم کیوی در نزدیکی خلخال، جایی است که در آن می توانید با خیال راحت تنی به آب بزنید و خستگی را از تن بزدایید.

روستاهایی در میان راه

در این جاده به تابلوهایی بر می خورید که شما را به روستاهای مختلفی همچون ناو و لاکه تاشون  و یا با ندکی پیاده روی به ییلاق کیاره ، اندبیل و .. راهنمایی می کنند. این روستاها در میانه های این جاده و در میان دشت ها شکل گرفته اند و طعم خاصی از زندگی را به شما می چشانند.در هر یک از این روستاها می توانید محصولات محلی را امتحان کنید و با مردمی هم صحبت شوید که قصه هایی شنیدنی از سرد و گرم روزگار برایتان دارند.

کوهنوردی

برنامه کوهنوردی اسالم به خلخال یکی از معروف ترین مسیرها در میان کوهنوردان و طبیعت گردان است که در فصل بهار، تابستان و تا نیمه اول فصل پاییز بسیاری را به سوی خود می کشاند. این برنامه شامل پیمایش مسیر خلخال تا اسالم از طریق جاده مالرو و قدیم آن می باشد که از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو می شود و در استان گیلان خاتمه می یابد.

شما در این مسیر  از ارتفاع ۲۱۰۰متری به ارتفاع ۳۳۰ متری می رسید و در هر لحظه با جاذبه ای تازه روبه رو خواهید شد.

جنگل نوردی

اگر اهل جنگل نوردی هستید، سراغ روستای نهالستان پیرسون در ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال بروید و از آنجا وارد جنگل شوید. مسیر جنگلی این روستا شما را به سمت بالای جنگل و قله هدایت می کنند و  شما را به محلی به نام دره اشراف می رساند که با چشم اندازی بهشت گونه در انتظار شماست.

 

 

بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری

اصول طبیعت گردی اکوتوریسم

آشنایی با روستای دشه

آشنایی با تالاب میقان

آشنایی با کویر مرنجاب

آشنایی با دیورش

تنگه واشی

جنگل و آبشار پلنگ دره

ییلاق ماسال اولسبلنگاه، بهشت ایران‌زمین

فیلم اختصاصی گل برتری بازی ایران و مراکش

فرصت همکاری

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =

طراحی سایت